Ostatné otázky

Reakcia Dr. Newmana na šokujúci článok, ktorý vyšiel tento víkend a ktorý tvrdí, že matkám v prvých dňoch po pôrode môže s dojčením pomôcť "troška umelého mlieka"

 

Reakcia dr. Jacka Newmana na šokujúci článok, ktorý vyšiel tento víkend a ktorý tvrdí, že matkám v prvých dňoch po pôrode môže s dojčením pomôcť "troška umelého mlieka". Dr. Newman na svojej FB stránke píše:
"Tento víkend vyšiel v online verzii časopisu Pediatrics (časopis Americkej akadémie pediatrov) článok, ktorého podstatou je dokázať, že ak deťom, ktoré stratili po pôrode 5 - 10 % pôrodnej hmotnosti, podajú malé množstvo (10 ml na jedno kŕmenie) umelého mlieka počas pobytu v pôrodnici, budú pravdepodobnejšie dojčené výlučnejšie.Tento článok v printovej verzii vyjde pravdepodobne v júni. Prosím zdieľajte tento status, aby čím viac ľudí videlo, ako veľmi nesprávny je tento článok.

Som šokovaný a skľúčený, že časopis ako Pediatrics mohol vydať takýto nezmyselný článok. Po prvé, ako som už prispieval na Facebook v minulosti, predstava straty určitého percenta pôrodnej hmotnosti je nezmyselná, zvlášť, keď toľké ženy dostávajú počas pôrodu veľké množstvá tekutín vnútrožilovo. V dôsledku týchto infúzií sa dieťa rodí "príliš hydratované" a prirodzene močí viac a stratí viac pôrodnej hmotnosti. Je pravdou, že keď je matka opuchnutá v dôsledku týchto tekutín, dieťa môže mať problémy s prisatím a tak nezískava mlieko. Už toto robí túto štúdiu zbytočnou a nehodnou pozornosti, avšak už získala obrovský záujem médií. Ale je toho ešte viac - čo znamenajú závery štúdie v prípade, že hodnotila iba 40 dvojíc matka-dieťa, zvlášť, ak matky zahrnuté do štúdie mali podľa štúdie boli veľmi motivované dojčiť? Čo to bude znamenať v nemocnici, kde by bolo motivovaných dojčiť len málo matiek a ostatné sa budú len "snažiť dojčiť"?

Preto je myšlienka dávať umelé mlieko týmto deťom úplne zavádzajúca. Po prvé, ako som už povedal, matka a dieťa možno nepotrebujú žiadnu pomoc, dieťa je možno úplne v poriadku. Je potrebné pozorovať dieťa na prsníku a vidieť, či sa dieťa prisáva správne a či v skutočnosti pije z prsníka. Navštívte stránkuhttps://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/ a pozrite si videoklipy, ktorú ukazujú deti (mnohé z nich mladšie ako 2 dni) ako pijú z prsníka. Ak existuje obava, že dieťa nepije dostatočne, potom by prvou voľbou nemalo byť podanie umelého mlieka, ale skôr pomôcť matke a dieťaťu s dojčením. Pre autorov tohto článku môže byť prekvapením, že v skutočnosti je možné pomôcť matkám a deťom s dojčením v prvých pár dňoch bez toho, aby sa použilo dokrmovanie (či už to bude umelé mlieko alebo darcovské mlieko). Ženy neustále dostávajú odkaz, že ich telá zlyhávajú. Niečo je vždy lepšie než matka samotná - lekárske zariadenie, inkubátory, novorodenecké oddelenie, striekačky s "len troškou" umelého mlieka, váhy.
A ešte dve veci, čo sa týka dokrmovania čímkoľvek - nech už je to darcovské mlieko (ako navrhuje dr. Alison Stuebe, ktorá kritizovala tento článok na svojom blogu) alebo umelé mlieko:
a) odkaz, ktorý vyšleme matke a ktorý hovorí "áno, je správne, čo si celú dobu myslíte - vaše dieťa skutočne hladuje a vy nemáte dostatok mlieka"
b) poskytuje "riešenie", ktoré zabraňuje, aby matky našli niekoho, kto im skutočne pomôže a zabraňuje im učiť sa to, čo skutočne potrebujú vedieť pre to, aby si v dojčení verili.

Nie je nič horšie ako "zástancovia dojčenia", ktorí veria, že problémy s dojčením rieši umelé mlieko. To sú práve tí, ktorí matky zmätú najviac.
Vety v článku sú také typické - hovoria: matky, ktoré sa obávajú, že ich deti hladujú prvé tri dni. Takže čo urobia? Pomôžu im "vážením dieťaťa a matky vidia, že hmotnosť klesá a klesá." Toto je fantastická praktická a psychologická pomoc.

A jedna z posledných viet je takisto fascinujúca: "ich štúdia prinajmenšom naznačuje, že umelé mlieko môže byť reálnou pomocou - dokonca aj pre ženy, ktoré inklinujú k tomu, aby ho nepoužili". Tiež sa mi páči ako hovoria, že ich výsledky sa nemusia dať uplatniť niekde inde, pretože žijú v spoločnosti, kde ženy dychtivo chcú dojčiť a s dojčením začína 98 % z nich. Samozrejme, že musia nájsť cesty, ako dať umelé mlieko aj týmto deťom."

 

 

Ako nakvapkať materské mliečko do nosa, oka?

Materské mliečko odstriekame na lyžičku tesne pred ošetrením. Čistým kvapkátkom /napr. z nosných kvapiek/naberieme z lyzičky a tak aplikujeme do nosa alebo oka. Kvapkátko po použití dobre vyčistíme. Pokiaľ vieme, môžeme nastriekať mliečko aj priamo z prsníka, ale to sa horšie smeruje.

Kedy zavolať laktačnú poradkyňu?

Úplne najvhodnejšie je obrátiť sa na poradkyňu ešte počas tehotenstva, stretnúť sa s ňou a pripraviť sa na dojčenie ešte pred tým, než sa bábätko narodí – môžete sa dozvedieť, čo už počas pôrodu ovplyvňuje dojčenie, o tom, ako možno dosiahnuť, aby sa bábätko hneď po pôrode samo prisalo, o tom, ako má dojčenie vyzerať v prvých dvoch hodinách po pôrode a ako bez váženia spoznať, koľko mlieka bábätko vypilo. Potom je dobré obrátiť sa na poradkyňu čo najskôr po pôrode, ešte pred tým, než sa vyskytnú akékoľvek problémy, aby sa predišlo naliatiu prsníkov, aby bolo dojčenie v prvom a v druhom dni čo najintenzívnejšie a aby bábätko počas prvých 48 hodín získalo čo najväčšie množstvo mlieka. Rovnako je dobré skontaktovať poradkyňu okamžite po príchode z pôrodnice a mimoriadne je dôležitý kontakt s poradkyňou v prvom mesiaci života bábätka a potom pri akýchkoľvek problémoch či míľnikoch, ktoré sa v živote matky a bábätka vyskytujú, obzvlášť v 4. a 6. mesiaci a okolo prvého roka, aby sa predišlo predčasnému odstaveniu.

Mnohé poradkyne pri dojčení vedú podporné skupiny dojčiacich matiek vo svojich mestách a budú radi, keď sa k nim pridáte. Stretnutia skupín dojčiacich matiek sú určené predovšetkým tehotným ženám a ich partnerom a matkám či otcom s bábätkami ako aj väčšími deťmi a slúžia na výmenu skúseností a vzájomnú podporu pri dojčení.

Viac najdete na www.mamila.sk/pre-matky/kedy-kontaktovat-poradkynu/