Vplyv stravy na naše zdravie.

Sme to, čo jeme. Zdravie nášho tela závisí od toho, čo do tela dáme. Každý vie, že stravovať by sme sa mali zdravo, avšak každý má už inú predstavu o tom, čo to zdravé stravovanie má byť.  Ako však vplýva zdravé stravovanie na náš zdravotný stav? 

Tráviaci trakt je náš najväčší imunitný orgán, je prvým vojakom, čo stráži naše zdravie. Ak sú zdravé črevá, tak sa nám do tela dostanú živiny, vitamíny, minerálne látky, aminokyseliny /človek nepotrebuje cudzie bielkoviny, ale aminokyseliny a z nich si buduje svoje vlastné bielkoviny/  potrebné pre náš rast, imunitu, enzýmy. Naše telo prijíma stravu a z nej si buduje, to čo potrebuje.  Ak máme zanesený tráviaci trakt, potrava sa potom netrávi tak ako by sa mala, nevstrebáva sa dostatočné množstvo živín. Vplyvom baktérií  sa mení potrava na toxíny, ktoré zaťažujú naše telo, mozog a dušu. Telo väčšinou nevie toxíny vylúčiť, tak ich ukladá a to tuku. Nedostatok výživných látok vedie k tomu, že telo je oslabené, má pocit nedostatku a tak prijímame stále viac a viac potravín, ktorými ale naopak  stále viac a viac zaťažujeme telo. A tak môžeme byť napriek výslednej obezite paradoxne podvyživení, čo sa týka základných nutričných potrieb. Toto vedie k poruchám imunity, alergiám, obezite, civilizačným chorobám ...

Trávenie začína v ústach, slinami. Väčšina ľudí v dnešnej dobe zabudla žuť. Ledabolo rýchlo niečo požujeme, rozhryzieme na kusy, ktoré ledva prehltneme, následne to spláchneme nejakou tekutinou, a potom sa sťažujeme, že sme takí plní, že sa nevládzeme hýbať a chce sa nám po obede či večeri spať. Kde je asi chyba? Veď jedlo by nám malo predsa dodať energiu. Celé trávenie je kaskáda enzýmov, ktoré na seba nadväzujú. Vynechanie jedného kroku spôsobí, že nasledujúce enzýmy dostanú potravu nedostatočne pripravenú a teda ju nevedia tak dobre spracovať a potom nás potrava ťaží v žalúdku, stojí v ňom dlho a kvasí tam. Telo spotrebuje na to strašne veľa energie, aby ju dokázalo aspoň akotak spracovať a posunúť zo žalúdka ďalej. Preto je dôležité stravu najprv dôkladne prežuť, presliniť. Tráviace enzýmy v slinách začnú štiepiť potravu a zároveň prichystajú ideálne pH potravy idúcej do žalúdka.  Tým pádom tráviace enzýmy v žalúdku môžu začať správne pracovať a telo si šetri energiu a my sa cítime vitálnejší, nemáme pocit, že sa nám po jedle odkrvil mozog.

Nemenej dôležitý je pitný režim. Ale zvyk zapíjať jedlo tekutinami nie je práve najlepší. Tekutiny zriedia tráviace šťavy a tým pádom sa potrava trávi horšie a dlhšie. Tekutiny sú veľmi potrebné, ale nemali by sa prijímať spolu s jedlom. Piť by sa malo najneskôr  štvrť hodinu pred jedlom, a polhodinu  a neskôr po jedle, záleží od jedla – čím ťažšie jedlo, tým dlhšie nepiť. Vhodne je nepiť studené a bublinkaté nápoje.  Ideálne je napríklad začať ráno pohár čistej vlažnej vody s čerstvou šťavou z citróna a až potom sa najesť. Netreba sa ale vodou zbytočne prelievať. A ani piť veľké množstvá vody naraz, radšej častejšie. Ovocie a zelenina, ktoré tvoria základ zdravého jedálnička, obsahujú veľký podiel vody a to najčistejšej a najzdravšej. Preto je vhodne aj odšťavovať zeleninu a ovocie, zelene šťavy sú  doslova výživová bomba.

Väčšina vitamínov, bielkovín, a celkovo živín sa pri vysokých teplotách /varenie, pečenie, grilovanie, parenie/ ničí a teda potrava je o ne ochudobnená. Preto je pre naše zdravie a trávenie lepšie príjímať nevarenú, surovú a živú potravu. 

 

MUDr. Lucia Nemašiková