Čo je to ergonomické nosenie alebo rozdiel medzi klokankou a ergo nosičom

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že mu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka...

Kde je vlastne pravda a čo je správne?

Predtým ako boli vynájdené kočíky, bolo nosenie detí v šatkách bežné.Aj keď to teda neboli klasické šatky, naše prababičky, babičky si spomínajú ako nosili v obrusoch, plachtách a pod. Táto metóda nosenia detí sa prenášala z generácie na generáciu. Bohužiaľ sa ich použitie začalo vytrácať práve vtedy, keď bol kočík vynájdený, ale nie úplne. Kedže kočík bol výdobytok modernej doby a vyššej spoločenskej vrstvy, nie každý si ho mohol dovoliť.V Nemecku a aj v niektorích krajinách Európy sa opäť dostáva používanie šatiek do povedomia rodičov.Stáva sa to trendom.Nosenie detí v šatkách a nosenie detí ako také celkovo je prirodzené, pohodlné a príjemne.

O nosení bolo publikovaných mnoho článkov, či už pre, alebo proti aj zo strany odborníkov. Nosenie je stále kontroverzná téma. 

Nosenie nepredstavuje zdravotné riziko, ak sa nosí správne.Pri ergonomickom nosení, je váha dieťatka rovnomerne rozložená a chrbát  nosiča je zaťažovaný rovnomerne, ergonomická poloha podporuje zdravý vývoj dieťatka.

Tak a je to tu! Rozhodli ste sa nosiť svoje dieťatko. Blahoželáme Vám k tomuto rozhodnutiu. Nosenie je predsa zdravé...ak sa však nosí správne. Začínate uvažovať, ktorý nosič, šatka, či vak je pre Vás vhodný. Na trhu ich je hneď niekoľko, jeden Vás láka dizajnom, iný cenou...

Ako pri všetkom platí, čo je "in" neznamená vždy, že je dobré. Veľmi nás pri výbere produktov ovplyvňuje reklama. Nebudem sa rozpisovať o tom, prečo nosiť svoje deti, predpokladám že tieto informácie už vo fáze vyberania si vhodnej pomôcky máte. Spomeniem len, že pri nosení ide aj o pocit bezpečia a lásky, fyzického kontaktu medzi dieťatkom a matkou, alebo dieťatkom a niekým, kto ho nosí. Aby sa k nemu podľa potreby mohlo kedykoľvek pritúliť. A tak z toho logicky plynie, že telo dieťatka, alebo jednoduchšie napísané, jeho bruško a tvár smeruje k Vášmu telu. Nohy dieťata sú roztiahnuté doširoka a kolienka sú v úrovni jeho pupku, zadok je podsadený a chrbát jemne zaoblený. Pre predstavu si pomôžeme abecedou. Nohy, zadok a kolienka sú v tvare písmena M a chrbátik je zaoblený do tvaru písmena C. Vtedy hovoríme o abdukčne flekčnej polohe, čiže polohe, ktorá podporuje správny vývoj a o ergonomickom nosení.

Aj keď dieťa voľne zodvihnete na ruky, či už si ho dáte na svoju hruď, do kolísky vytvorenej z rúk, alebo ak vie už sedieť a dáte si ho na svoj bok,  zaujme túto polohu. Vždy obtočí svoje nôžky okolo Vášho tela, a zaoblí chrbátik. Toto je pre neho prirodzená poloha a teda dieťa je prispôsobené na nosenie od jeho narodenia.

Žiaľ stretávame sa s rodičmi, ktorí svoje deti nosia tvárou od seba, aj keď majú šatky, babyvaky, či ergonomické nosiče. Určite to so svojimi deťmi myslia dobre, no tento spôsob nosenia nie je správny a rovnako nie je zdravý. Chrbát dieťata v tejto polohe nie je správne zaoblený, naopak je rovný. Čím u dieťatka môže dôjsť k nesprávnemu držaniu tela a bolestiam chrbta. Nôžky dieťatka nie sú naširoko rozkročené, voľne visia a správny vývin kĺbikov nie je možný. Jeho váha je nesprávne rozložená a dieťa visí za genitálie, u chlapcov môže dôjsť k stlačeniu mieškov. V tejto polohe nie je možné, aby sa dieťa pritúlilo k svojmu rodičovi. Tiež celá nosnosť nosiča je sústredená na plecia, a nosiacej osobe to je po čase nepohodlné. Ak máte pocit, že Vaše dieťa chce vidieť viac, že sa zaujíma o okolie, dajte si ho radšej na bok, alebo na chrbát, ale aj tu platí "abeceda".Na boku či chrbáte sa k Vám môže dieťa pritúliť.

Rovnako to je aj pri krosnách a klokankách. Krosny sú vhodné len na turistiku, sú vhodné pre staršie deti a chýba fyzický kontakt medzi rodičom a dieťatkom.

Klokanky sú cenovo dostupné, no nosenie v nich je možné iba vpredu, majú malú nosnosť a pruh medzi nôžkami nie je dostatočne široký, teda nie je možné docieliť správne rozkročenie nôh, tým ani správne zaoblenie chrbátika a teda nie sú na nosenie vhodné, aj keď sa predávajú ako nosiče detí. Prečo sa teda predávajú? Rovnako ako sa predávajú aj cigarety a alkohol, a o ich škodlivom vplyve na zdravie tiež vieme...

Ak už sa teda rozhodnete pre nosenie, nezábudajte, že zdravie našich detí je prvoradé a preto to majte na pamäti pri výbere nosiča a tiež polohe nosenia. Oplatí sa radšej viac investovať, alebo je tiež možnosť kúpiť nosič či šatku aj z bazára, kvalitné nosiče a šatky majú dlhú životnosť. Investícia sa Vám vráti v podobe spokojných a usmiatych detí.

Autor: Diana Eliášová