ORL otázky
Krvácanie z nosa
Stlačiť mäkkú časť nosa, nie pri koreni nosa /ako ked si chceme upchať nos pri potápaní/, čím stlačime tú cievku. Hlavu dame mierne do predklonu, čím sa krv bude hromadiť v nose a vytvorená zrazeninka nám upchá cievu. Potom dobre vyfúkame nos, alebo prepláchneme. Môžme aplikovať nosné kvapky /Nasivin, olynth, otrivin a pod./, ktoré stiahnu krvácajúcu cievu. Následne ošetríme nos mastičkou, olejovými kvapkami z lekarne, ktoré sú na tento účel / biela vazelína, Nisita, Coldastop, Pinosol a pod/. Môžeme použiť aj klasický olej na varenie, či olivový olej. Super je materské mliečko. Necháme pôsobiť.
Hlavu nedávame do záklonu. Lebo pri záklone do zadu jednak krv zateká do hrdla, pacient má pocit dusenia, čo je stres, tým sa zvysuje krvný tlak a preto to viac to krváca, jednak zatekajúca krv dráždi na kašeľ, čím sa zvyšuje tlak v cievach a tie preto viac krvácajú a pokiaľ tú krv pohltá, tak môže začať zvracať, čo tiez vyvolá zvýšenie tlaku v cievach, čo zastaveniu krvacánia neprospieva.
Pri pocite na odpadnutie môžme dať na krk studený obklad.
Pokiaľ krvácanie neustane, vyhľadáme lekára.
———
Bolesť ucha
Keď bolí ucho, ako prvá pomoc je podať liek proti bolesti. Pri horúčke podávame antipyretiká /liek na zníženie teploty/, zábal, či inak znížime horúčku. Do ucha nedávame nič.
Ak je nádcha, treba osetriť a uvoľniť nos - preplach nosa, nosné kvapky proti opuchu, prípadne antihistaminiká.
Ak je výtok z ucha, tak utrieť iba to, čo je vytečené z ucha von, nečistiiť ucho vo vnútri. Možte si ľahnúť na bok tak, aby ucho s výtokom bolo doe, nech môže obsah z ucha vytekať.
Pokiaľ opúcha a odstáva ušnica, tak čo najskôr k ORL lekárovi.
———
Ako čistiť uši?
Uši maju samočistiacu schopnosť. Na povrchu zvukovodu sa nachadzajú riasinky, ktore posuvajú obsah zo zvukovodu smerom von z ucha. Pokiaľ čistíme ucho paličkami /alebo niečim podobným/ môžme jednak mazivo zatlačiť do vnútra ucha a spôsobit nahromadenie maziva, a jednak môžme porusiť riasinky a znemožníme tým samočistenie. Mazivo zároveň zvlhčuje, premastňuje a chráni zvukovod pred infekciou. Ak odstránime všetko mazivo z ucha, tak sa maziva bude tvoriť ešte viac, lebo koža bude suchá. Vzniká tak kolobeh neustáleho čistenia. Zároveň suchá koža nie je chránená a ľahko praská, čím sa otvára cesta pre infekcie.
Ako teda čistiť ucho?
Čistiť treba len to, čo vidíme, že vytieklo z ucha von, vchod do zvukovodu, ušnicu a za uchom. Najlepsie čistou vodou, s vlhkým uterákom. Ak použivate vatové tyčinky, tak neísť s nimi do vnútra zvukovodu, pred použitím dobre skontrolovať, či vatička pevne drži, aby neostala v uchu.
Čo robiť, ak už je vytvorena mazová zátka?
Pokiaľ sa dieťa, dospelý sťažuje na bolesť ucha, či zhoršený sluch, bez inych priznakov, tak v najbližší pracovný deň ísť na ORL. Ucho skontroluju, ak treba vypláchnu, či inak vyčistia. Poradia prípravky na čistenie ucha, ktoré môžte použiť aj doma.
Nedoporučujem samovoľne nič vkladať ani kvapkať do ucha, nakoľko do ucha dobre nevidieť a tak sa nedá bez vyšetrenia určiť presná príčina ťažkostí. Niektoré prípravky, ak su aplikovane nevhodne /aj keď su určene na aplikáciu do ucha/, tak môžu situáciu zhoršiť alebo môžu poškodiť ucho.
———