Kombinovanie potravín

 

Každá potravina obsahuje bielkoviny, tuky, uhľohydráty, cukry, minerálne látky. Na naše trávenie je najlepšie konzumovať každý produkt zvlášť tak, ako ho príroda stvorila, tzv. monostrava, jedlo pozostávajúce z jedinej potraviny. Pre dospelých poznajúcich klasické stravovanie je to nuda. Ale ako zavádzame detičkám tuhú stravu? Po jednom druhu, nemiešame hneď viacero vecí naraz. A dôvod? Aby dieťa nebolelo bruško, aby si trávenie zvyklo. Ale sebe nakladáme často podľa systému, čím viac tým lepšie. Naše trávenie potom ale väčšinou nadšené nie je.

Sú ale možnosti ako kombinovať potraviny, pričom nezaťažíme trávenie a nevedie to k stratám živín. Kombinujeme podľa toho, ako sa ktorá potravina trávi.

 

V tele sa s prijímanou potravou môže diať nasledovné:

1.       Potravinu strávime a dodá nám živiny

2.       Potravina začne kvasiť vplyvom cukru z ovocia alebo škrobu z obilnín a škrobovej zeleniny

3.       Potrava začne v črevách hniť vplyvom nestrávených bielkovín

 

Čo spôsobuje tráviace ťažkosti:

1.       Miešanie potravín, ktoré sa k sebe nehodia svojim chemickým zložením

2.       Konzumácia tepelne, či chemicky upravených potravín, čim vlastne prijímame mŕtvu stravu

3.       Konzumácia potravín v nesprávnom poradí vzhľadom na dobu potrebnú na ich strávenie /napr. dať si po obede koláčik, pivko, kávičku, jabĺčko a pod/

4.       Konzumácia kyselinotvornej potravy

5.       Prejedanie sa alebo rýchle hltanie, čiže nedostatočné rozžuvanie a preslinenie

 

Potravu z hľadiska trávenia delíme na bielkoviny, škroby, tuky a cukry.

Medzi bielkoviny patria: orechy, semená, suché strukoviny, mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky...

Medzi škroby patria: banány, arašidy, kukurica, čerstvý hrach, zemiaky, tekvica, obilniny a strukoviny /okrem sóje/ , koreňová zelenina, červená repa...

Neškroby sú: ovocie, klíčky, vňate /vňate majú viac živín a vitamínov ako ta časť, ktorú bezne konzumujeme/, bylinky, listová zelenina /kapusta, kel, čakanka/, cesnak, cibuľa, redkvička, zelená fazuľka, špenát, špargľa..

Tuky sú: avokádo, olivy, oleje, orechy a semená...

Medzi sladké ovocie patria: ďatle, sladké druhy hrozna, sladké hrušky, sušené ovocie

Polosladké ovocie: marhule, nektárinky, brusnice, bobuľovité ovocie / čučoriedky, jahody, maliny /

Kyslé ovocie: citrusy, ananás, kyslé jablká a broskyne, kyslé slivky, višne, kyslé druhy hrozna, paradajky...

Pravidla kombinovania:

Ovocie by sa malo jesť vždy samostatne, nekombinovať so zeleninou. Jediná výnimka je jablko s mrkvou, alebo ovocie so zelenou listovou zeleninou a vňaťami. To je na trávenie dokonca lepšie ako ovocie samotné. Kombinovať by sa malo len kyslé ovocie s polosladkým alebo sladké s polosladkým, nikdy nie kyslé so sladkým. Kyselina z kyslého ovocia spomaľuje trávenie cukrov zo sladkého ovocia  a tak dochádza ku kvaseniu. Všetko, čo obsahuje v dužine semienka sú plody, čiže aj paradajky, uhorky, tekvice, melóny a preto by sa nemali kombinovať so zeleninou. Melón vždy samostatne, nakoľko je veľmi rýchlo stráviteľný, a ak sa kombinuje s čímkoľvek, tak začne kvasiť. Vyhnúť sa prezretému ovociu, môže spôsobovať tráviace ťažkosti.

Neškrobová zelenina sa môže kombinovať medzi sebou, s tukmi, s bielkovinami alebo so škrobovou zeleninou, ale nie naraz aj škroby aj bielkoviny. K neškrobovej zelenine sa hodia aj plody.

Kyslé a škroby by sa nemali kombinovať. Kyselina ruší trávenie škrobu, ničí aj enzýmy v slinách potrebné na trávenie škrobu.

Bielkoviny by sa nemali kombinovať so škrobmi /bielkoviny potrebujú kyslé tráviace šťavy a škroby zásadité, a výsledok je potom hniloba bielkovín a kvasenie škrobov/, s tukmi /potraviny obsahujúce bielkoviny už obsahujú aj vhodné tuky a to telu stačí/. Rôzne bielkoviny spolu sa tiež nekombinujú, nakoľko rôzne bielkoviny potrebujú rôzne kyslé tráviace šťavy a tým pádom vzniká ťažko stráviteľná hmota.

Škrob a tuky sa nekombinujú. Tuk brzdí trávenie škrobu, dá sa to zlepšiť pridaním listovej zeleniny a vňatí. Rôzne škroby sa nekombinujú. Môže sa kombinovať neškrobová zelenina so škrobovou /napr. mrkva so zemiakom, ale nie s obilninami/.

Cukor, sirupy, sladidla by sa nemali používať k dochucovaniu.

Mlieku sa vyhnúť a ak, tak samostatne.

Obilniny a strukoviny konzumovať naklíčené.

Keď sa na to pozrieme, tak klasický jedálniček je skôr príklad toho, ako sa strava nemá kombinovať.

 

MUDr. Lucia Nemašiková.